همسایه ی امامزاده

وبلاگ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان جوپار

همسایه ی امامزاده

همسایه ی امامزاده
همسایه ی امامزاده وبلاگ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان جوپار

بازی با گل

 مرکز فرهنگی هنری جوپار اولین مرکزاستان 

 کرمان است که کارگاه سفالگری درآن راه اندازی

 شده .

برای بازدیدازکارگاه ونمایشگاه میتوانید همه روزه به

 این مرکز فرهنگی هنری مراجعه نمایید .IMG 0561

 

جهت آشنایی بیشتر شما عزیزان مراجعه کننده به

 وبلاگ مرکز جوپارآموزش غیر حضوری سفال را

 ارائه میدهیم تا بتوانید اطلاعات مارا نیز به شیوه ی

کارکردنتان با گل سفال بیفزایید .

 

 

آموزش سفالگری غیر حضوری :

 

 در ابتدا باید با مواد اصلی و شیوه های آماده

سازی گل آشنا شوید . 

 

ترکیبات گل سفال :

 

 ترکیب مناسب آب وخاک رس به دو روش ساده میتواند مواد اولیه ساخت اثر سفالی شود .

پیدا کردن خاک مناسب برای کار در هر شهری از طریق افراد سالخورده بهترین وساده ترین راه است .

این نوع خاک معمولا در حاشیه وبستر رودخانه ها پیدامیشود .

خاک رس درگذشت زمان وبر اثر فرسایش نوعی سنگ جمع شده وبا فرآیندهایی در اثر گذشت زمان

خاصیت چسبندگی پیدا می کند  .  وقتی که اثر ساخته شده بعد از خشک شدن در کوره وبا دمای

مناسب پخته می شود مواد آن دوباره تبدیل به سنگ می شود چنانچه اگر به آن ضربه ای وارد شود

 صدایی شبیه سنگ ونزدیک به آهن شنیده می شود .

 

IMG 0566روشهای آماده سازی گل سفالگری

 

الف : خاک رس را الک کرده وآنرا درون سطل با لایه های نیم سانتی پهن کرده وبین لایه هارا با آب پاش مرطوب کرده به طوری که آب به آخرین نقطه زیر خاک برسد. این عمل را تا پر شدن سطل ادامه دهید وسپس با نایلکس درب آنرا خوب بپوشانید تارطوبت در همه لایه ها یکسان شود.

زمان خواب گل از ۲۴ ساعت تا ۴۸ ساعت در نظر گرفته شود.بعد از زمان خواب . گل را روی سطح سرامیکی با پا پهن کرده واین عمل را  ۵  دفعه بدون وقفه  تکرار کنید تا لبه های گل هنگام ورز دادن خشک نشود . اگر گل سفتی لازم را نداشت با اضافه کردن مقداری خاک الک شده نرم ولگد کردن (ورزدادن با پا) آن را به وضعیت دلخواه برسانید .

برای خلق اثر سفالی گل را که قبلا درون کیسه های پلاستیکی نگهداشته اید حتما ورز دهید .

روش ب :

ابتدا خاک رس را با آب مخلوط کرده و دوغاب حاصله را از صافی عبور داده ودرون حوضچه بریزید . حوضچه را با آجر وگچ روی زمین خاکی ودر مقابل نور آفتاب بسازید تا آب گل را سریعتر جذب وتبخیر نماید.

قبل از ریختن دوغاب درون حوضچه را با پارچه بپوشانید تا هنگام برداشتن  از بدنه حوضچه چیزی با گل مخلوط نشود .

زمان برداشتن گل بستگی به تشخیص خودتان دارد که درجه سفتی آن چقدر باشد.گل را ورز داده و از آن آثار با ارزشی خلق نمایید

موفق باشد

منبع : تجربیات استاد سلطانی (کرمان) و استاد ادیب (سمنان)

 

آموزش فنی ساخت  اثر سفالی :

 

قبل از شروع حتما گل سفال را به اندازه کافی ورز داده ودر حین انجام با مقدار کمی آب کف دو دست را مرطوب نگهدارید این عمل باید تا پایان ساخت اثر صورت پذیردتامانع ترک خوردن لبه های گل شود.

اثر خودرا حتما روی پارچه کاغذ مقوا یا چوب بسازید تا در هنگام خشک شدن از ترک خوردن جلو گیری شود.

اثر هنری خود را حتما در سایه ودمای معتدل و بدور از جریان باد کولر وپنکه وحرارت و . . .خشک  کنید .

برای برش قطعات گل از نخ و سنجاق قفلی و . . .  استفاده کنید این کار را چندین بار امتحان کنید تا با راحتی برش گل آشنا شوید .

برای ساخت ابزار کنده کاری روی گل از پوسته خودکار وسنجاق قفلی استفاده کنید . به این صورت که ابتدا قسمتی از سنجاق را به شکل ( یو ) خم کرده وبه پوسته خودکار نصب نماییداز قسمت خم شده برای کنده کاری استفاده نموده وآثار متنوع وزیبایی خلق نماییدو لذت ببرید  .                 

 

لویی یا لوخ 

   

الیاف این گیاه که معمولا در کنار رودخانه ها ومردابها می روید و ظاهر آن شبیه کباب کوبیده پیچیده شده است می تواند کمک زیادی در رفع ترک خوردگی اثر سفال در هنگام خشک شدن نماید .

این گیاه را تهیه وبعد از خشک شدن با دست له کرده ومقدار معینی از آن را در خاک رس قبل از ورز دادن مخلوط نمایید الیاف مورد نظر به راحتی وبادست از ساقه ی تحت پوشش آن کنده می شود البته توصیه های مراحل خشک شدن را فراموش نکنید.


IMG 0565


 

 نحوه اتصال قطعات گلی

 

در ابتدا لازم به ذکر است که دو قطعه گل ظاهراْ بدون هیچ ترفندی بهم متصل   اما بعد از خشک شدن این نوع قطعات از هم جدا می شوند.

سعی کنیدروی سطوح دو قطعه را با ابزار نوک تیز شیار ایجاد کرده وبا استفاده از مقداری گل که قبلا به شکل ماست تهیه کرده اید بهم وصل کنید وبه آرامی روی هم لغزانده تا از چسبیدن آنها مطمئن شوید.

 

چند نکته مهم 

 

الف:  در حین کار با گل بهیچ عنوان هوا نباید درکارگاه جریان داشته باشد. (باد کولر وپنکه و...)

ب: حتما گل اضافی را درون کیسه پلاستیکی نگهدارید .

ج: گلی را که برای ادامه کار کنار گذاشته اید قبل از استفاده ورز دهید .

د:با نوک انگشت مرتب کف دستهایتان را مرطوب نمایید.

ه: هرچه میزان سفتی گل سفال بیشتر باشد به هنگام خشک شدن اثر خلق شده امکان ترک خوردنش کمتر است به دلیل تبخیر آب موجود در گل هنگام خشک شدن اندازه کاری که ساخته اید کوچکتر می شود در نتیجه هر چه آب موجود در مواد کمتر باشد احتمال خورد شدن آن کمتر است .

ی:  برای ایجاد سطح صاف بعد از تمام شدن کار   با قلم موی خیس روی سطح کار بکشید روش دوم  با انگشت خیس سطح اثر هنریتان را براق کنید روش سوم بعد از خشک شدن با سمباده نرم میتوانید سطح کارتان را به آرامی صاف کنید .  

 

 

دلایل مهم برای اینکه چرا آثار سفال ترک

 می خورند !؟

دلایل قبلی به عرض رسید اما بهتر است بدانید کم ورز دادن گل وترکیب دو نوع گل با میزان سفتی متفاوت دلیل عمده ی این مسئله است. اگر به این نکته توجه داشته باشید تمام حجم گلی را که برای کار به دست گرفته اید  خوب ورز دهید واختلاف درجه سفتی آنها را به صفر برسانید مطمئن باشید از این طریق دیگر آثارتان خورد نمی شود البته بقیه ی نکات مهمی را که ذکر کردیم رعایت کنید.

 

ابزار کار سفالگری   

نخ وسنجاق قفلی : کار برد این دو ابزار بیشتر برای برش قطعات گلی است.

سنجاق قفلی : به دلیل انعطاف پذیری فلز آن میتوانید در فرمهای مختلف و دلخواه آن را خم کرده و حالت دهید وبا استفاده از پوسته خودکار برای آن دسته بسازید به این صورت که ابتدا نوک پوسته خودکار را روی شعله حرارت دهید و سنجاق قفلی را از جهت مناسب درون پلاستیک مذاب شده فرو ببرید وبعد از سرد شدن از آن استفاده کنید. لازم به ذکر است که به هیچ عنوان از سوزنهای فولادی شکننده (خیاطی) استفاده نکنید این سوزنها براحتی در گل شکسته  وبسیار خطرناک است.

چوبهای بستنی : این چوبها فرم مناسبی داشته وشما می توانید با دستکاری آنها را به فرمهای جدیدتری تبدیل کرده وبرای ایجاد بافت دلخواه بر روی سطوح صاف گل بکار ببرید .

 

دکمه ها - کف کفشها - حصیر - گونی - نوک چنگال - و ...... از وسایل قابل استفاده برای ایجاد طرح وبافت است وذهن خلاق شما می تواند بسیاری از این قبیل وسایل را به این مجموعه اضافه نماید .

 

ساخت احجام بزرگ سفالی

 

این نوع آثار به دلیل داشتن ابعاد بزرگ بسیار سنگین وغیر قابل حمل وکنترل خواهند بود . برای رفع این مشکل ابتدا برگه های روزنامه را به اندازه دلخواه مچاله کرده وبا لایه های گل ورز داده شده سطح آن را بپوشانید(پاپیه)  حالا میتوانید بقیه قطعات را به آن اضافه کنید    دقت کنید چون گل بخاطر سنگینی وانعطاف پذیری از هم باز می شود باید کارتان را درچند مرحله زمانی تکمیل کنید ( زمان فواصل بستگی به شرایط محیط وسفت شدن گل دارد) راه بعدی اینکه لایه های زیرین کار را با گل مخلوط به ساقه های خورد شده گندم یا پوشال برنج ودیگر امکانات مشابه بسازید وبعد از گذشت ۲ ساعت از گل خالص برای روکش آن استفاده کنید . در بعضی مواقع مجبور می شوید ادامه کار را به روز بعدموکول کنید که لازم است روی اثر نیمه

تمام را با سلفون -پلاستیک زباله و..... بپوشانید.

بعضی از احجام  را بعد از محکم شدن لایه روی آن بوسیله ابزار کنده کاری مناسب از زیر خالی کنید تا از وزن آن کاسته ودر مرحله پخت دچار مشکل نشوید . 

 

برای ساده ترین روش پخت یک

 

 قطعه سفال  با ما باشید      ادامه دارد

 

 

 

 

 

 

 

 

 IMG 0562

 

 


موضوعات مرتبط: بازی با گل

تاريخ : یکشنبه چهارم اسفند ۱۳۸۷ | 13:41 | نویسنده : همسایه ی امامزاده |
.: Weblog Themes By SlideTheme :.